BODY PARTS/ Części ciała

Rozpoczynając naukę języka angielskiego w przedszkolu, z reguły rozpoczynamy od tematu związanego z częściami ciała. Na początek chciałam zaproponować wam kilka ciekawych piosenek i zabaw, które można wykorzystać podczas zajęć. Szczególnie atrakcyjną formą dla wszystkich dzieci są piosenki ilustrowane ruchem.

Myślę, że każdy nauczyciel doskonale zna piosenkę Head, shoulders, kenes & toes . W serwisie YOUTUBE możemy znaleźć kilka wersji tej piosenki. Ja osobiście bardzo lubię tę, w której „znikają” poszczególne części ciała (podczas tańca tylko je wskazujemy), zaś na samym końcu wszystko śpiewamy i pokazujemy bardzo szybko. Dzieciom z reguły najwięcej radości sprawia ten ostatni fragment. Tutaj wersja zaproponowana przez Super Simple Songs.

Open, Close  to kolejna piosenka, którą bardzo często wykorzystuję w swojej pracy, idealna dla młodszych dzieci.

A także zabawa przy piosence One Little Finger, również jako propozycja do wykorzystania w pracy z trzylatkami.

Bardzo fajną propozycją jest piosenka Shake and move by Patty Shukla, którą możemy wykorzystać na zakończenie zajęć w celu wyciszenia grupy.

Na sam koniec ulubiona piosenka moich przedszkolaków. Bardzo wesoła, skoczna i zabawna.

ZABAWY DO WYKORZYSTANIA NA ZAJĘCIACH:

1. Simon says

Zabawa polega na wskazywaniu poszczególnych części ciała, pojawiających się w komendzie „Simon says touch your….(w tym miejscu podajemy daną część ciała). W grupie starszych dzieci nauczyciela wydającego polecenia może zastąpić dziecko.

2. Teddy bear

Zabawę tę możemy wykorzystać podczas powtórki. Przygotowujemy sylwetkę misia, składającą się z różnych części ciała, które należy dopiero złożyć w całość. Nauczyciel wymienia nazwy poszczególnych części ciała, dzieci wyszukują je wśród różnych elementów i umieszczają na sylwetce misia we właściwym miejscu.

3. Head to head

Odpowiednik zabawy “Ludzie do ludzi”. Dzieci dobierają się parami, zaś nauczyciel wymienia nazwy części ciała, którymi należy się ze sobą przywitać np. head to head.

4. Kostka do gry

Przygotowujemy kostkę do gry, na której znajdują się poszczególne części ciała.  Dzieci siedząc w kółeczku rzucają kostką i wypowiadają po angielsku co wypadło.

5. Rysowanie brakujących części twarzy.

Nauczyciel rysuje na tablicy kilka twarzy, jednak na każdym rysunku brakuje jakiegoś elementu. Dzieci mają powiedzieć, czego brakuje. Np. nauczyciel rysuje twarz bez nosa i pyta: What’s missing? Dzieci odpowiadają: nose. Powtarza zabawę, rysując twarze, którym brakuje innych elementów.

6. Snake’s head

Jedno dziecko prowadzi korowód (jest głową węża). Dziecko to proponuje krok taneczny do anglojęzycznej piosenki, a reszta naśladuje.

7. Zabawa z kostką

Przygotowujemy chmurki na których narysowane są poszczególne części ciała. Dzieci kolejno rzucają kostką i przeskakują po chmurkach tyle razy ile wskazuje ilość wyrzuconych kropek, kolejno wypowiadając nazwy części ciała, po których skakały.

 

 

 

BODY PARTS/Części ciała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *