FRUIT&VEGETABLES/owoce i warzywa

Realizując temat poświęcony warzywom i owocom mamy możliwość prezentacji wprowadzanego słownictwa nie tylko w oparciu o flashcards, lecz także śmiało polecam wykorzystać produkty zakupione w sklepie. Będzie to o tyle ciekawsze dla dzieci, gdyż jednocześnie możemy przygotować zabawy polegające na rozpoznawaniu owoców za pomocą zmysłów: dotyku, smaku czy choćby węchu.

PIOSENKI

Naturalne owoce i warzywa warto wykorzystać podczas zabawy przy piosence Hokey pokey fruit and vegetables , w trakcie której utrwalamy nie tylko wprowadzane słownictwo, lecz również kolory.

Poniżej propozycja do wykorzystania w grupie młodszych dzieci.

Fruit- propozycja od Super Simple Song

Fruit Family, doskonale znana melodia, tutaj w wersji owocowej.

Oraz idealna do tańca i  uwielbiana przez wszystkie dzieci melodia z kanału Pingfong Songs For Children.

Podczas zabawy przy kolejnej piosence przygotowujemy dzieciom opaski z owocami bądź obrazki. Poszczególne „owoce” maszerują po kole kolejno się zmieniając. Na zakończenie wstają i maszerują wszystkie dzieci. Zabawę możemy przeprowadzić również siedząc w kole, wykorzystując instrumenty. Każda grupa owoców gra na innym instrumencie, na zakończenie grają jednocześnie wszystkie instrumenty.

ZABAWY

Apple tree

Dwoje dzieci tworzy tunel (mostek) nad głowami dzieci. Pozostali maszerują w kole trzymając się za ręce i przechodzą pod mostkiem. Na ostatnie słowa piosenki dzieci tworzące tunel opuszczają ręce. Złapane dziecko odchodzi na bok. Poniżej tekst i melodia rymowanki.

Apple tree, apple tree

Will the apples fall on me

I don’t mind, I won’t shout

If the apples knock me out!

Vegetables-basket

Nauczyciel kładzie na podłodze hula hop a dzieci trzymają w ręce warzywa lub owoce. Włączamy muzykę, dzieci tańczą, biegają po sali. Kiedy nauczyciel  wycisza muzykę i podaje nazwę jednego z warzyw, dzieci które trzymają dane warzywo lub owoc w ręce muszą wejść do obręczy, zabawa trwa dopóki wszystkie warzywa i owoce nie będą choć jeden raz w „koszyku”.

If you like …

Dzieci siedzą w kole, nauczyciel wymienia nazwy warzyw (owoców). Wszystkie dzieci, które lubią wymienione warzywo (owoc) zamieniają się miejscami.

Sałatka owocowa

Nauczyciel nadaje dzieciom nazwy 4 owoców, np. apple, banana, itd. Na hasło apple czy banana dzieci zamieniają się szybko miejscami. Na hasło „fruit salad” miejscami zamieniają się wszyscy.

Fruit or Vegetable?

Na dywanie leżą dwie obręcze, jedna jest oznaczona jako owoce, a druga jako warzywa. Dzieci losują obrazek, podają jego nazwę, mówią czy to owoc czy warzywo, kładąc go w odpowiedniej obręczy.

Hot potato

Zabawa przypominającą doskonale wszystkim znaną zabawę „Piłka parzy”. Dzieci podają sobie piłkę z ręki do ręki, nauczyciel cały czas szybko mówi słowa „hot potato”. Kiedy nauczyciel przestaje mówić, dziecko przy którym zatrzymała się piłka odpada z gry.

Where is the plum?

Podczas tej zabawy potrzebna będzie śliwka (lub inny owoc tej wielkości) i trzy kubeczki. Ukrywamy pod jednym kubkiem owoc i bardzo szybko zamieniamy ustawienia kubeczków. Wybrane dziecko musi zgadnąć, pod którym kubkiem znajduje się śliwka.

What is missing?

Inna wersja dobrze znanej zabawy. Przygotowujemy obrazki warzyw lub owoców. Wszystkie powtarzamy z dziećmi, następnie mieszamy obrazki zmieniając kolejność ich ułożenia i przykrywamy je materiałem lub kocykiem. Dzieci zamykają oczy, a nauczyciel wyciąga jeden obrazek. Zadanie dzieci polega na wskazaniu brakującego obrazka po zdjęciu kocyka.

 

FRUIT&VEGETABLES/owoce i warzywa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *