Za oknami zima pełną parą. Po zakończeniu okresu świątecznego nadszedł czas na realizację tematów typowo zimowych. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych piosenek i zabaw, które uatrakcyjnią zajęcia.

W pierwszej kolejności polecam doskonale znaną wszystkim dzieciom melodię, jednak tym razem w zimowej odsłonie czyli Winter Hokej Pokey. Piosenkę możemy wykorzystać szczególnie podczas utrwalania części zimowej garderoby.

Kolejną piosenkę również wykorzystuję podczas realizacji tematu związanego z zimowymi ubraniami. Zabawę możemy uatrakcyjnić rozdając dzieciom rękawiczki w kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym, pomarańczowym i fioletowym. Dane czynności o których mowa w piosence wykonują dzieci z odpowiednim kolorem rękawiczek.

Wesoła propozycja z kanału Jack Hartmann Kids Music Channel czyli Penguin Dance, świetna zabawa, którą możemy wykorzystać zarówno w grupach starszych jak i młodszych.

Kolejną zabawę polecam wykorzystać w grupie młodszych dzieci, gdzie podczas śpiewu utrwalamy jednocześnie nazwy części ciała.

Snow dance: podczas refrenu maszerujemy po kole w rytmie muzyki następnie wykonujemy czynności o których mowa w piosence.

Piosenka o małym bałwanku, podczas której ilustrujemy ruchem jego wygląd.

The Snowman Song, czyli jeszcze jedna piosenka z bałwankiem w roli główniej.

Na zakończenie świetna zabawa ze śpiewem w kole. Dzieci maszerują śpiewając piosenkę, na hasło We all go together, zmniejszają koło. Poniżej zamieszczam film, dokładnie pokazujący na czym polega opisana zabawa.

Frosty weather,
Snowy weather,
When the wind blows
We all go together.

ZABAWY

Układanie bałwana

Zabawa podczas której  utrwalamy części ciała. Przygotowujemy elementy, z których powstanie nasz bałwan. Dzieci kolejno umieszczają na tułowiu ręce, nogi, głowę i elementy twarzy. Poszczególne elementy mogą być dobrowolnie wybierane przez dzieci, jednak należy podać ich angielską nazwę, bądź wymieniamy dany element po angielsku, zaś dzieci muszą odszukać go wśród pozostałych i umieścić w odpowiednim miejscu.

Lest,s build an igloo

Przygotowujemy większa liczbę plastikowych bądź papierowych kubeczków. Dzieci kolejno losują karteczki z cyframi i starają się zbudować igloo kolejno dokładając tyle kubeczków ile wskazuje cyferka na karteczce. W grupie młodszych dzieci wykorzystujemy kostkę do gry.

Lodowe figurki

W sali umieszczam karty obrazkowe i włączamy muzykę (może to być jakakolwiek piosenka lub melodia). Kiedy zatrzymamy nagranie wypowiadamy słowo, które muszą dzieci znaleźć na flashcards. Co jakiś czas zamiast powiedzieć słowo używamy zwrotu FREEZE, a dzieci zastygają w bezruchu. 

Złap

Rozkładamy karty związane z danym tematem ilustracją do dołu. Dzieci kolejno próbują przekręcić wybraną kartę za pomocą dwóch patyczków lub szczypiec. Kiedy się to uda mówią co przedstawia dana ilustracja.

WINTER/Zima

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *