ZOO ANIMALS/zwierzęta w zoo

Wizytę w zoo możemy rozpocząć od wprowadzenia nowego słownictwa za pomocą flashcards. Tematy poświęcone zwierzętom należą do jednych z najbardziej lubianych przez dzieci. Można tutaj wykorzystać ogromną ilość piosenek i zabaw. Poniżej przedstawiam te, które najczęściej wykorzystuję w swojej pracy. Sprawdzone i lubiane przez wszystkie przedszkolaki.

PIOSENKI

Wycieczka do Zoo z piosenką Super Simple Song Let’s go to the zoo, podczas której naśladujemy sposób poruszania się różnych zwierząt.

Podczas kolejnej zabawy możemy podzielić dzieci na grupy zwierząt. Śpiewając piosenkę odgłosy wydają tylko te zwierzęta, o których mowa.

Bardzo fajna piosenka, podczas której utrwalamy podstawowe zwroty takie jak jump, swing, shake, sleep, fly oraz liczebniki.

Na zakończenie dwie propozycje z kanału Pingfong Songs for Children.

ZABAWY

Mr Crocodile

Dzieci ustawiają się w kolejce na brzegu dywanu. Dywan pełni funkcję rzeki w której znajduje się Mr. Crocodile – nauczyciel. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające poznane zwierzęta. Każda osoba ma za zadanie podać nazwę prezentowanego zwierzątka i poprosić o krokodyla o zgodę na przejście przez rzekę słowami: Mr. Crocodile, can I go? Gdy nauczyciel odpowie „Yes, you can.” dziecko jak najszybciej przechodzi przez rzekę, by nie złapał go krokodyl.

Kalambury

Jedno dziecko losuje kartkę z narysowanym zwierzęciem. Ruchem musi przedstawić to zwierzę. Pozostali odgaduję o jakie zwierzę chodzi. W grupie starszych dzieci możemy zadawać zagadki graficzne. Jedno dziecko rysuje- pozostali zgadują.

Znajdź zwierzę

Dzieci poruszają się po Sali przy muzyce, kiedy muzyka ucichnie nauczyciel podaje nazwę zwierzęcia do którego dzieci muszą jak najszybciej podbiec.

Król zwierząt.

Jedno dziecko zostaje Królem Zwierząt. Pozostałe otrzymują kartoniki z numerami i rysunkami zwierząt. Na hasło dzieci rozbiegają się po sali i chowają się. Król wywołuje jakiś numer. Wywołane dziecko odzywa się głosem zwierzęcia, którego rysunek dostało. Król musi odgadnąć, co to za zwierzę. Jeżeli król zgadnie – dziecko wychodzi z kryjówki i zostaje królem, jeśli nie, król woła nowy numer.

Głowa węża

Jedno dziecko jest wężem (możemy przygotować opaskę z podobizną węza) i prowadzi korowód. Wybrane dziecko wymyśla krok taneczny a pozostali go naśladują. Kolejno przekazujemy opaskę różnym dzieciom, tak aby każdy miał okazję coś zaprezentować.

Wyścigi

Ustawiamy dzieci w dwie drużyny. Przed każdą drużyną ustawiamy zestaw obrazków przedstawiających różne zwierzęta. Nauczyciel wymawia nazwę zwierzęcia a dzieci kolejno podbiegają do zestawu obrazków swojej drużyny. Punkt zdobywa to dziecko, które jako pierwsze wskaże poprawnie właściwy obrazek.

Sleeping Elephant

Jedno dziecko zostaje słoniątkiem, które śpi na środku sali, zaś pozostałe dzieci rozbrykanymi małpkami. Kiedy słoń zasypia, małpki mają za zadanie podkradać się do niego tak, aby go nie obudzić. Jeżeli osoba będąca słoniem coś usłyszy wskazuje palcem w kierunku skąd pochodził szelest. Wskazane dziecko musi cofnąć się na linię startu.

Zabawy z rymowanką

Polecam wykorzystać poniższą rymowankę do zabawy z dziećmi jak również utrwalenia słownictwa. Możemy użyć  wierszyk jako wyliczankę; dzieci wyliczają wśród obrazków i mówią co się znajduje na obrazku na który wypadły ostatnie słowa. Dzieci mogą wyliczać między sobą przy wyborze dziecka rozpoczynającego zabawę. Możliwości jest wiele. W swojej pracy wykorzystuję tę rymowankę również podczas zabawy w liska. Dziecko chodzi po kole, wszyscy mówią tekst rymowanki a na sam koniec wyznacza kolegę lub koleżankę, która ma za zadanie je złapać.

Eenie meenie miney moe
Catch a tiger by the toe
If he hollers let him go
Eenie meenie miney moe

 

 

 

 

ZOO ANIMALS/zwierzęta w zoo

Komentarze 2 thoughts on “ZOO ANIMALS/zwierzęta w zoo

  • 1 marca, 2020 z 7:35 pm
   Permalink

   Bardzo dziękuję i zapraszam po więcej pomysłów 🙂

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *